У засіданні «круглого столу» взяли участь т.в.о. заступника начальника ГУНП в Херсонській області Микола Вербицький, перший заступник начальника Головного територіального управління юстиції в області Олег Предместніков, старший інспектор з особливих доручень відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Нацполіції Ілля Андрійовський та журналісти.
Метою зустрічі стало підвищення правової обізнаності громадян, надання правових рекомендацій, озвучення алгоритму дій, як взаємодіяти і поводитися громадянам з правоохоронцями у найбільш типових ситуаціях та навчити людей знати і захищати свої права.
Т.в.о. заступника начальника ГУНП в Херсонській області Микола Вербицький розповів присутнім, що у Кримінальному процесуальному кодексі України чітко визначено підстави набуття особою статусу затриманого. Згідно зі ст.208 Кримінального процесуального кодексу України упродовж 9 місяців затримано за підозрою у вчиненні злочинів 229 громадян, за ухвалами судів ще 145 осіб та 2 підозрюваних, оголошених у розшук. Про усі випадки працівники поліції інформують Центр з надання вторинної правової допомоги. З початку року з Центру з надання вторинної правової допомоги до слідчого управління ГУНП надійшло 5 документів про реагування на порушення порядку інформування Центру.
— Найчастішими випадками порушень порядку інформування слідчими про затримання підозрюваних є несвоєчасне повідомлення, що перевищує годину з моменту фактичного затримання підозрюваної особи, — зазначив Микола Вербицький. – Наразі одним з головних завдань не лише для слідчих підрозділів, а і важливою складовою в діяльності поліції, є забезпечення прав осіб на захист під час проведення процесуальних дій.
Про забезпечення права затриманих осіб на захист та безоплатну правову допомогу розповів перший заступник начальника Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Олег Предместніков, який також є представником Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини. Він повідомив, що у ст.59 Конституції України закріплена норма права кожного громадянина на правову допомогу, а також право на її безоплатне отримання в установлених законом випадках. Виконуючи вимоги міжнародних договорів, Україна вступила до членства по Конвенції про захист прав та основоположних свобод. Такі механізми безоплатної правової допомоги на сьогодні надаються нашим громадянам в усіх галузях. Законом про надання безоплатної правової допомоги визначено, що являє собою первинна допомога і вторинна допомога. Первинна правова допомога передбачає отримання правової інформації, консультації та роз’яснення правових питань, складання скарг, інших процесуальних документів, які мають правовий характер.
— Стосовно права на вторинну безоплатну допомогу, зокрема на захист від обвинувачення у кримінальному процесі, то закон містить обмежений перелік осіб, які можуть сьогодні скористатися таким правом, — зазначив Юрій Предместніков. – У Херсонській області діють 4 Центри з надання безоплатної правової допомоги, куди громадяни звертаються дуже активно.
Поліцейський омбудсмен Ілля Андрійовський розповів присутнім про стан дотримання працівниками поліції Херсонщини прав і свобод людини при забезпеченні публічної безпеки, при запобіганні адміністративним і кримінальним правопорушенням, при досудовому розслідуванні кримінальних правопорушень та виконанні інших завдань, покладених на поліцію. Також він зазначив, що підрозділ Управління забезпечення прав людини покликаний створити комфортні рівноправні умови для співпраці Нацполіції та громадян нашої країни, щоб права та свободи людей дотримувались на належному рівні, щоб ні в якому разі не відбувалося зловживання чи перевищення влади з боку працівників поліції.
— З часу призначення на посаду до мене не надходило кричущих випадків порушень прав людини на захист працівниками поліції Херсонської області. Як на стадії затримання, так і під час розслідування кримінальних проваджень, — повідомив Ілля Андрійовський.
Також поліцейський омбудсмен звернувся до жителів області з проханням повідомляти йому про випадки порушення прав людини. Жодне звернення не залишиться без уваги. Насамкінець Ілля Андрійовський зазначив, що між усіма відомствами налагоджена тісна співпраця щодо обміну інформацією про можливі факти порушень прав людини, що допомагає відомствам негайно реагувати на такі факти.
Відділ комунікації поліції Херсонської області