11 квітня поточного року за Указом Президента України Петра Порошенко №140/2019 на території Бериславського району має бути створено національний природний парк «Кам’янська Січ».
В Указі сказано, що цей парк створюється з «метою збереження генетичного, видового, ландшафтного та екосистемного різноманіття степів правобережжя Дніпра, інших природних комплексів і об’єктів, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення, відповідно до статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України». На підставі цього до території національного природного парку «Кам’янська Січ» погоджено в установленому порядку включення 12 261,14 гектара земель державної власності. В той же час за Указом Кабмін має забезпечити:
затвердження у шестимісячний строк у встановленому порядку Положення про національний природний парк «Кам’янська Січ»; вирішення протягом 2019 — 2021 років відповідно до законодавства питання щодо надання національному природному парку «Кам’янська Січ» у постійне користування 6 013,241 гектара земель, у тому числі з вилученням у землекористувачів, розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та оформлення речових прав на земельні ділянки, а також проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території національного природного парку; розроблення протягом 2019 — 2020 років і затвердження в установленому порядку Проекту організації території національного природного парку «Кам’янська Січ», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів…
В той же час напередодні видання Указу громада Новорайської ОТГ неодноразово зверталася як до голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва так і до керівника Департаменту екології та природних ресурсів Херсонської ОДА Юрія Попутька про те, що громада не згодна на створення Нацпарку в такому трактуванні. Були направлені відповідні листи до Кабміну, Адміністрації Президента.
Одначе запущений механізм чиновницького апарату не спрацював, під час президентських перегонів навіть ніхто не звернув увагу на те, що місцеві жителі виходили аби перекрити дорогу. Тож 11 квітня вийшов вказаний Указ.
Чому людям не потрібен такий національний парк можна, власне, дізнатися у самих людей.
Нагадаємо, що напередодні створення відповідного закону, 29 березня, збиралися мешканці Новорайської ОТГ, Новокаїрської, Милівської, Качакарівської сільрад, і ось що вони обговорювали:
Голова Новорайської ОТГ О. Шокуров ще тоді повідомляв, що створено розпорядження голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва щодо призупинення створення Нацпарку, і відповідні листи відправлено до Києва.
В той же час депутат Новорайської ОТГ В. Канівець запропонував скасувати проект «Про створення НПП «Кам’янська Січ».
Голова Бериславської райради В.Коновалов запропонував підтримати Канівця та поставити це питання на голосування.
В той же час, згідно протоколу, голова Бериславської РДА О.Гомон таки наголосив, що створення такого об’єкту не може відбутися без погодження з громадою.
Голова Качкарівської сільради Ю.Бутівчак наголосив, що такого обговорення в громадах не було.
Голова Милівської сільради О.Яхнієнко підкреслив, що громада Милового виступає щодо пропозиції заперечення створення Нацпарку.
Голова Новокаїрської сільради В.Горбань також підтримав рішення про скасування проекту Указу, і наголосив, що люди вияснять ще й те, хто зацікавлений в діяннях проти громади. В результаті засідання більше 200 присутніх висловилися проти створення вказаного нацпарку.
Громади в своїх листах чітко аргументували чому вони виступають проти створення нацпарку в тій редакції, яка вона є:
Люди виступають проти, бо при вилученні земельних ділянок та земель водного фонду до нацпарку громада частково втратить землі сільського господарського призначення, в тому числі не будуть реалізовані проекти на зрошення земель ТОВ «Українські фрукти» 98, 54 га та ТОВ «Вінтекс ІК» — 54, 94 га.
Під загрозою опиниться забезпечення водою населені пункти Червоний Маяк та Крупиця, бо артезіанські свердловини розміщені на ділянці майбутньої заповідної зони.
Також громада втратить потенційний проект на будівництво перевантажувального зернового терміналу в Червоному Маяку.
Також в Новорайській ОТГ, при створенні ОТГ, планували бюджет при використанні сільськогосподарських земель, а також реалізацію проекту зі встановлення сонячних батарей: