Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні надає роз’яснення щодо нарахувань пенсії. Розмір пенсії залежить від тривалості стажу та розміру заробітної плати.
До страхового стажу за період до 01.01.2004 р. зараховуються всі періоди роботи, що зазначені у трудовій книжці. Також до страхового стажу зараховується, зокрема, час декретної відпустки, військова служба, навчання у вищих і середніх спеціальних закладах тощо.
Після 01.01.2004 р. застрахованими особами, окрім працюючих, є зокрема особи, які отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, особи, які проходять строкову військову службу тощо. До страхового стажу зараховується також період, коли особи отримували допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 р. до моменту звернення за пенсією. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 р. або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 р., становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 р. незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, враховується для обчислення пенсії за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Спочатку визначається заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії (Зп) за формулою відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі — Закон):
Зп = Зс х Кз, де:
Зс — середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузі статистики, економіки, соціальної політики і фінансів;
Кз — коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати (Кз) визначається шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період у розрізі кожного місяця.
Усі помісячні коефіцієнти підсумовуються і поділяються на кількість місяців страхового стажу. Виходить середньоарифметичний коефіцієнт заробітку.
Кз = Ск : К, де:
Ск — сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + … + Кзn);
К — кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.