Краще, щоб ніхто і ніколи не реалізовував це право. Але про нього треба знати та при необхідності використовувати.
Знайте: там, де існує Ваше право, у певних осіб з’являються обов’язки.
Отже, якщо проти Вас був скоєний злочин, Ви маєте право звернутися із заявою до правоохоронних органів, у складі яких, є орган досудового розслідування. Найбільш зручніше це робити в органах Національної поліції, де вже десятиліття більш-менш ефективно організовано та відпрацьовано механізм реагування на заяви та повідомлення про вчинені правопорушення. В будь-якому випадку, якщо злочин, не підслідний слідчим підрозділам Національної поліції, уповноважені особи обов’язково приймуть у Вас заяву і після виконання необхідних дій передадуть органу, до компетенції якого відноситься розслідування даної категорії правопорушення.
Треба також мати на увазі, що згідно ст.12 Закону України «Про національну поліцію» поліція забезпечує безперервне та цілодобове виконання своїх завдань і кожен має право в будь-який час звернутися за допомогою чи із заявою до поліції або поліцейського.
Якщо хочете, щоб Вашу заяву розглянули якнайскоріше, необхідно звернутися до чергової частини найближчого підрозділу поліції, або викликати поліцію за телефоном «102». Законодавством не передбачено особливих вимог чи певної форми щодо написання заяви про вчинення злочину. Але вона обов’язково повинна містити згадку про вчинення злочину, конкретні обставини цього, прохання прийняти та зареєструвати заяву, розпочати досудове розслідування. В усякому разі службова особа, яка приймає заяву допоможе Вам.
Після подання заяви, вимагайте від уповноваженої особи документ, що підтверджує її прийняття та реєстрацію. Вказаний документ буде в нагоді в разі оскарження бездіяльності посадовців відповідного органу поліції.
Необхідно зауважити, що подана Вами заява про вчинення злочину є достатнім приводом до початку досудового розслідування. Відповідно до норм кримінального процесуального кодексу України це є обов’язком слідчого будь-якого правоохоронного органу або прокурора. Відповідно до ст.214 КПК України, вказані особи повинні внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання Вашої заяви.
Обов’язково надайте інформацію для зв’язку і отримайте контактну інформацію органу до якого подали заяву, оскільки через 24 години з моменту внесення відомостей до ЄРДР Вам повинні надати витяг про це.
Невиконання вказаних вимог уповноваженими особами правоохоронних органів не допускається. Особи вині в їх порушені підлягають передбаченій Закону відповідальності.
В разі ж порушення цих прав, Ви можете, оскаржити вказану бездіяльність слідчого органу досудового розслідування до суду в порядку ст.303 КПК України. Як правило такі скарги підлягають задоволенню.
Пам’ятайте, що наявність кримінального провадження та статусу Вас як потерпілого, надає Вам, як стороні провадження додаткові процесуальні права та можливості для захисту своїх інтересів, відшкодування збитків, покарання винного.
В’ячеслав Єгоров