Напередодні нового навчального року керівництво області та представник Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко розповіли про Нову українську школу та стан розвитку освіти на Херсонщині.
На брифінгу були присутні директор Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко, народний депутат України,перший заступник голови Комітету з питань освіти та науки Олександр Співаковський, голова Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв, начальник управління освіти, науки та молоді ХОДА Євген Криницький.
Нова українська школа як освітня модель покликана забезпечити не стресове навчання першо- і другокласників.
«Головне, від чого ми відмовилися, це замість авторитарної школи переходимо до моделі, де вчитель і учень мають паритетні права і обов’язки», — говорить нардеп Олександр Співаковський.
Основні реформи стосуються початкової школи, але як запевняє директор Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко, Кабмін напрацьовує зміни до закону про дошкільну та професійно-технічну освіту аби розвивати освіту на усіх рівнях.
«Філософія реформи полягає у тому, що більше можливостей має сам вчитель. Але з можливостями вони отримують нову відповідальність. Чи всі вчителі готові до відповідальності?», — заначає Юрій Кононенко.
Крім нових поглядів на організацію навчання учнів у класних кімнатах, систему оцінювання та профільну спрямованість у старших класах школи, реформи зачіпають важливе і болюче питання для батьків- благодійні внески.
Зазвичай, ця форма допомоги школі не несе добровільний характер. Нова українська школа частково обійдеться без такої благодійності, адже матеріально-технічне забезпечення шкіл та зарплатня вчителям буде профінансована з держбюджету.
Олександр Співаковський підкреслив, що розробити і затвердити положення з правилами про фонди повинна місцева влада.
Крім того він наголосив:
«Фонд не повинен бути при школах. Я проти того, щоб батьки напряму здавали ці гроші. Це є корупція, а не благодійність. Я категорично проти такої форми, в якій зараз є благодійні внески».
Якщо стан загальної середньої освіти дає надії на краще, то ситуація з вищою освітою викликає багато занепокоєнь.
Губернатор Херсонщини Андрій Гордєєв акцентує увагу на нестачі вчителів, невідповідності рівня освіти європейським стандартам і що найбільш викликає занепокоєння — перспективна молодь обирає та роботу за кордоном.
«Області не вистачає 1700 учителів фізики, хімії, історії. На жаль на державному рівні не пропонують як дефіцит заповнити.
Чому наші студенти їдуть за кордон? Адже у нас теж є підприємства які готові платити ті самі гроші за гарного спеціаліста, за робочі руки. А вони обирають ту саму Польщу. Тому що рівень нашого технологічного обладнання не відповідає тому рівню, з яким працює студент за кордоном. І так само наша навчальна база. Нам треба формувати спільно з Міністерством економіки замовлення на майбутнє, на 10-15 років вперед. Щоб студенти ПТУ навчалися не натокарному станку, а на роботі, який виточує деталі», — підреслив голова ХОДА.
Разом із Олександром Співаковським Андрій Гордєєв покладає надії на перспективне дуальне навчання (студенти проводять половину навчання на робочих місцях, а не лише у лекційних аудиторіях).
Губернатор області звернувся з проханням до Міністерства освіти і науки України підтримати ініціативу області та дозволити впровадження дуальної освіти для студентів ВУЗів.